grk

OPEN SHOW 

Säffle 8 juli 2018       

 

Domare:

Helena Hellström, kennel Heatwave 

 RESULTAT:

BIS: Sunny Delight's Stargate

E: SE VCH NORD UCH NO V-14 C.I.E Dream Max Morgonstjärna, U: Sunny Delight's Leave For Cover, Uppf: Åsa Cederlund, Steninge, Ägare: Ingrid Oskarsson, Vänersborg

BIS 2: Lessieanne's Never Ending Story

E: SE U(U)CH RLD N DK UCH Dewmist Dante's Peak, U: Lessieanne's Kind And Sweet, Uppf: Anne Gundhammar, Karlskoga, Ägare: Anne Gundhammar, Karlskoga

Värmland 20180708 BIS 

 Bästa hane:
1. Sunny Delight’s Stargate
2. SE U(U)CH EE CH Golden Tunes Rocket Man
3. SE RALLYCH RLD N RLD M RLD F RLD A FDI Three B’s First Choice
4. SE VV-17 SE U(U)CH Poetry’s Hot Jazz
5. Livsglädjens Underbare Troopi 

Bästa tik:
1. Lessieanne’s Never Ending Story
2. Lessieanne’s Oop’s I Did It Again
3. Whoopi’s Wait Until Dark U Spark
4. SE U(U)CH Wiggwill’s Amy Dawn
5. Goldcherrys Isn’t She Lovely

                                          ____________________________________

BIS Valp: Whoopi's Wild'n Wicked

E: SE U(U)CH EE CH Golden Tunes Rocket Man U: Guldruschen's Royal Rumour, Uppf: Susanne Englund, Säffle, Ägare: Bianca Kozub, Fjällbacka

BIS 2 Valp: Poetry's Sunshine Superman

E: SE VCH NORD UCH NO V-14 C.I.E Dream Max Morgonstjärna, U: Poetry's Sunny Girl, Uppf: Kerstin Persson, Åmål, Ägare: Kerstin Persson, Åmål och Anneli Lundberg, Kristinehamn

Värmland 20180708 BIS valp 

 Bästa hanvalp
1. Poetry’s Sunshine Superman
2. Oxundas Imposing Ilo

Bästa tikvalp
1. Whoopi’s Wild’n Wicked
2. Goldcherrys Hermione
3. Poetry’s Sunshine’n Happiness

                                                  ____________________________________


BIS Jakt: J Poetry's Walking On Moon

E: J Poetry's Secret Adventure, U: Poetry's Roselyn, Uppf: Kerstin Persson, Åmål, Ägare: Kerstin Persson, Åmål

Bis jakt (1) 

 
BIS 1 Veteran: SE RALLYCH RLD N RLD M RLD F RLD A FDI Three B's First Choice

E: SE VCH SE U(U)CH Bernhard Du Bois De La Rayere, U: Falleur's Marinella, Uppf: Marie-Louice Eriksson, Vålberg, Ägare: Marie-Louice Eriksson, Vålberg

BIS 2 Veteran: SE U(U)CH Wiggwill's Amy Dawn

E: Xanthos Zorra, U: Dewmist Daisydawn, Uppf: Veronica & Thomas Johansson, Brunskog, Ägare: Veronica & Thomas Johansson, Brunskog 

Bis Vet (2) 

 

 

  Bästa Uppfödargrupp: Kennel Whoopi’s

36996368_10212574609859463_472228956955738112_o 

 Bästa Avelsgrupp: Golden Tunes Rocket Man

Uppf. Nina B Jensen, Danmark
Äg. Mairi Siimon c/o Susanne Englund, Säffle

37043756_10212574609739460_3506103450083524608_o 

 

  

Brace
1. Whoopi's Wait Until Dark U Spark & Whoopi's Wheels On My Heels, Susanne Englund
2. Lessieanne's Never Ending Story & Lessieanne's Oop's I Did It Again, Anne Gundhammar
3. SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI LPII HTM I FDI Cremecastle Cox Pomona & SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI LPII HTM I FDI Cremecastle Hilda Zonett, Ellen- Elisabeth Lund
4. Ella & Winnie, Kalle Johansson

37002234_10212574613419552_6256734874493779968_n 

 

 

Barn med hund
1. Meja Skoglund med Kippo

2. Sigrid Stormarken med Norpan
2. Tyra Englund med Rocky
2. Leia Gustavsson med Gizmo

 

37025594_10212574605099344_3990911009039581184_n 

  

Fullständigt resultat (Klicka på länken)

 

 

<-----------------------------------------------

OPEN SHOW

9 JULI 2017


DOMARE

Hanar: Ingrid Lundqvist, kennel Glenriska

Tikar: Lena Widebäck, kennel Combine

BIS 4 

BIS-1 SE VCH RLD N/F/A/M NO VCH LPI HTMI FDI&II  Top Cream's Follow Me

BIS-2 SE U(u) CH EE CH Golden Tunes Rocket Man

 

BIS valp 2

BIS-1 Valp Made My Way Zarah Bernard

BIS-2 Valp Röysjömarkas Style N' Fashion

 

Resutatlistan 

BIS VUXEN

BIS 1 SE VCH RLD N&F&A&M NO VCH LPI HTM I FDI&II Top Cream's Follow Me

BIS 2 SE U(U)CH EE CH Golden Tunes Rocket Man

BIS VALP

BIS 1 Made My Way Zarah Bernard

BIS 2 Röysjömarkas Style N' Fashion

BIS VETERAN

BIS 1 Nenuoramos Magic Song

BIS 2 RLD N RLD F RLD A RLD M FDI Three B's First Choice

BIS JAKT

BIS 1 Poetry's Secret Adventure

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

Kennel Poetry’s, Kerstin Persson

Bästa Avelsgrupp

Poetry's Secret Adventure

BÄSTA BRACE

SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI LPII HTM I FDI Cremecastle Hilda Zonett & SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI LPII HTM I FDI Cremecastle Cox Pomona

BÄSTA HANVALP

1. Röysjömarkas Style N' Fashion

2. Poetry’s Wild Dean Martin

3. Vestafjell's Quantum Of Solance

4. J'Yaris Iz Doliny Solnca

 BÄSTA TIKVALP

1. Made My Way Zarah Bernard

2. Lessieanne's Never Ending Story

3. Livsglädjens Lysande Lovis

 BÄSTA HANE

1. SE U(U)CH EE CH Golden Tunes Rocket Man

2. Livsglädjens Underbare Troopi

3. Festival's Same Same But Different

4. Poetry's Secret Adventure

5. Poetry's Walking On Moon

 BÄSTA TIK

1. SE VCH RLD N&F&A&M NO VCH LPI HTM I FDI&II Top Cream's Follow Me

2. Made My Way Xclusively Mine

3. Feodora's Lothlorien

4. SE U(U)CH Poetry's Soleil

5. Nenuoramos Magic Song

  Hanar

Puppy II

1. Poetry’s Wild Dean Martin / HP

2. Vestafjell's Quantum Of Solance / HP

3. Poetry's Wild Fire

 Junior I

1. Röysjömarkas Style N' Fashion / HP

2. J'Yaris Iz Doliny Solnca / HP

3.  Snowjar's Carneval

 Junior II

1. Wiggwill's Filip Dawn / HP

2. Fanzia Donici

3. Whoopi's Undercover Lover

4. Gildas Jamie Oliver

 Special Yearling

1. Poetry's Walking On Moon / HP

2. Poetry's Blazing New Trails / HP

3. Livsglädjens Nyåriga Trolle

4. Poetry's Crossing The Desert

 Maiden

1. Fanzia Donici / HP

2. Poetry's Wild Card / HP

3. Livsglädjens Exklusiva Leo

4. Rex

5. Poetry's Days Of Wine And Roses

 Mid Limit

1. Livsglädjens Underbare Troopi / HP

2. Poetry's Secret Adventure / HP

3. Top Cream's Dancing With The Devil/ Hp

4. Poirots Plexus/ HP

5. Wiggwill's Clyde Dawn / HP

 Limit

1. Festival's Same Same But Different / HP

 Open

1. SE U(U)CH EE CH Golden Tunes Rocket Man / HP

2. SE U(U)CH Goldcherrys A Little Bit Of Love / HP

 Veteran

1. RLD N RLD M RLD F RLD A FDI Three B's First Choice / HP

2. SE U(U)CH Poetry's Hot Jazz / HP

 Special Veteran

1. Poetry's Swedish Jazz

 Jakt

1. Poetry's Secret Adventure / HP

2. Livsglädjens Solstormiga Ansgar

3. SE VCH Poetry's Secret Sammy

 Tikar

Puppy I

1. Made My Way Zarah Bernard / HP

 Puppy II

1. Poetry's Wild Flame

2. Sunny Delight's Cross The Ocean

 Junior I

1. Lessieanne's Never Ending Story / HP

2. Livsglädjens Lysande Lovis / HP

 Junior II

1. Poetry's Sunrose / HP

2. Feodora's Starburst / HP

3. Made My Way Yes I'm Leonora / HP

4. Made My Way Yes To Yesterday

5. Whoopi's Unspoken Truth

 Special Yearling

1. Livsglädjens Lussiga Lucia / HP

2. Excellentgold Cassiopeia

3. Fame And Flame Iz Doliny Solnca

4. Poetry's Over The Rainbow

 Maiden

1. Belutraces Flora / HP

2. Poetry's Secret Of Wilderness

3. NORD VCH Belutraces Fabella

4. Poetry's Over The Rainbow

5. Whoopi's Unspoken Truth

 Mid Limit

1. Made My Way Xclusively Mine / HP

2. Feodora's Lothlorien / HP

3. Poetry's Sunrose / HP

4. Roxanne Favourite Flower

 Limit

1. SE VCH RLD N&F&A&M NO VCH LPI HTM I FDI&II Top Cream's Follow Me / HP

2. Excellentgold Cassiopeia

3. SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI HTM I FDI&II Chaveni's Sierra Fantasy

 Open

1. SE U(U)CH Poetry's Soleil / HP

 Veteran

1. Poetry's Anabelle / HP

2. Poetry's Moon Glory

3. SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI LPII HTM I FDI Cremecastle Hilda Zonett

4. SE VCH RLD N&F&A NO VCH LPI LPII HTM I FDI Cremecastle Cox Pomona

 Special Veteran

1. Nenuoramos Magic Song / HP

 

 


 

OPEN SHOW SÄFFLE 2016

Domare:
Hanar - Bengt Källman, kennel Cassmick
Tikar - Susanne Björkman, kennel Roxanne
 
RESULTATSLISTAN

BIS-16 
BIS   SE U(U)CH Wiggwill's Amy Dawn  Äg. Veronica & Thomas Johansson, Brunskog
BIS-2  SE U(U)CH Poetry's Hot Jazz Äg. Kristina Nieminen, Säffle

BISvalp-16
BIS VALP Right Hunter's Get Lucky Äg. Misan Norrwie & Maritha Börjesson, Hult
BIS VALP-2 Goldfashion Lulu  Äg. Wenche Ommundsen, Norge 
 

 

 OPEN SHOW  

Säffle 5 juli 2015 

 Domare: Annika Thunfors – Made My Way

  

BIS-vuxen2015
BIS ESTJCH & LVJCH Milbu Waterloo äg. Susanne Englund
BIS-2 Feodora's Lothlorien äg. Malin Danielsson, Uppsala

 

BIS-valp2015 
BIS-valp Vestafejell's Elles Lord Peter äg. Ingrid Oscarsson
BIS-2 valp Emmergold Fairytale äg. Susanne Björkman & Marie Ljungqvist

 

 Se hela resultatslistan här!

 



OPEN SHOW SÄFFLE 6 JULI 2014

Domare: Ulla Hägglund 

Klicka här för att se fullständigt resultat

 

bis2014
BIS CH Falleurs Tampico äg. Marie-Louice Eriksson
BIS-2 Lessieanne's Echo Woman äg. Anne Gundhammar

 

bisvalp2014
BIS Valp Top Cream's Fly With Me äg. Angelica Byberg
BIS-2 Valp Top Cream's Face To Facts Äg. Angelica Byberg

 



♦♦ Resultat från Open Show 2013
♦♦

bis_op_2013
BIS-vinnare

 

 


♦♦ Klassindelning vid Open Show ♦♦ 


 

Utställningsansvarig:
Kristina Nieminen tel. 070-873 19 75,  E-POST